Okolice Ustronia Morskiego

W okolicy Ustronia Morskiego znajduje się kilka ciekawych miejsc, które dla osób chcących aktywnie wypoczywać stanowią dużą atrakcję.

  1. Latarnia morska w Gąskach.
    latarnia
    5 kilometrów od Ustronia Morskiego (kierunek Koszalin) znajduje się mała miejscowość Gąski. Znajduje się tam latarnia morska, która jest prawie w całości zbudowana z cegły. Wznosi się ona na wysokość 50 metrów n.p.m. Jest ona oddalona od brzegu morza o 100 metrów. Jej wieża w dolnej części jest ośmiokątna, a później okrągła. Na najwyższej, nieco szerszej części wieży znajduje się postawa, a na niej oszklona laterna. Na szczyt wiodą kamienne schody spiralnie okręcone wokół leżącego w środku przekroju murowanego rdzenia konstrukcji. Co jakiś czas półmrok rozświetla światło padające z wąskich okienek. Po przejściu ponad 200 schodów wychodzimy do okrągłego pomieszczenia, z którego metalowa, lekko zakręcona i stroma drabina prowadzi na galerię widokową. Z galerii nie można zajrzeć do umieszczonej jeszcze wyżej laterny, prowadzi do niej następna metalowa drabinka, już na wolnym powietrzu. Na bocznej powierzchni wieży widoczne są bardzo liczne pęknięcia i ślady napraw. Obok znajduje się domek latarnika, a wokół teren otacza wysoki ceglany parkan. Wieża latarni prezentuje się bardzo okazale i stanowi niewątpliwą atrakcję dla odwiedzających pobliskie miejscowości.

  2. Trasa rowerowa z Ustronia Morskiego do Kołobrzegu.
    trasa1
    Długość całej trasy wynosi 25km. Jest ona bardzo lubianym przez pieszych i rowerzystów krajobrazowym połączeniem pomiędzy Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem. Wyjeżdżamy z Ustronia Morskiego i kierujemy się na Sianożęty. Za Sianożętami wjeżdżamy na teren dawnego lotniska wojskowego w Bagiczu. Po przejechaniu wzdłuż płyty lotniska dojeżdżamy do wyłożonej kostką brukową trasy rowerowej, która prowadzi nas prosto do Kołobrzegu. Przez większość czasu trasa ta wiedzie przy samym brzegu morza, a czasami lekko zbacza w głąb lądu. Chwilami kostka brukowa ustępuje miejsca drewnianym pomostom, które umożliwiają przejazd przez tereny bagniste.